Włoska piadina ze sklepu online

Miłośnicy włoskiej kuchni na pewno słyszeli o piadinie (piadina romagnola) – płaskich, naleśnikowych plackach, które można porównać do meksykańskiej tortilli. Tradycyjną piadinę przygotowuje się na północy kraju, w regionie Emilia Romagna. Jaka jest historia tych smakowitych placków, z czego są przygotowane i jak wykorzystać je w kuchni? Podpowiadamy.

Z czego składa się piadina?

Bazą zawsze będzie mąka pszenna, woda, sól i tłuszcz – oliwa z oliwek lub smalec. W warunkach domowych placki smaży się na patelni bez dodatkowego tłuszczu, z obu stron. Gotowe można nadziać dodatkami i złożyć na pół. Co będzie najlepszym farszem? Właściwie wszystko, na co przyjdzie wam ochota – ser mozzarella, warzywa (można je dodatkowo zgrillować), mięso, wędlina, a także sosy i dipy. W różnych regionach piadinę przygotowuje się zarówno na słono, jak i słodko (na przykład z dżemem lub kremem czekoladowym).

We Włoszech po skomponowaniu dodatków, placek serwuje się na ciepło.

Co jeszcze warto wiedzieć? Oryginalna włoska piadina występuje w dwóch rodzajach: piadina romagnola, zazwyczaj wytwarzana w głębi regionu, oraz piadina romagnola “alla riminese” (od nadmorskiego miasta Rimini) wytwarzana w strefie przybrzeżnej. Różnią się od siebie wielkością i grubością.

Historia piadiny, zwanej włoskim street foodem

Jak się okazuje, historia włoskiego przysmaku jest naprawdę wyjątkowo długa – w niektórych źródłach można wyczytać, że pierwsze, okrągłe placki z mąki i wody powstawały już w 10 wieku p.n.e., sięgając okresu etruskiego. Oczywiście wówczas wyglądały one nieco inaczej, przypominając coś na rodzaj przaśnych (czyli bezdrożdżowych), płaskich bochenków chleba. Tradycję tę przejęli Rzymianie, którym spodobała się praktyczność tego rozwiązania. W przeciwieństwie do

tradycyjnego pieczywa, płaskie placki powstawały bowiem w błyskawicznym tempie i świetnie nadawały się do karmienia wojska.

W czasach średniowiecza spożywanie placków stało się już powszechne, a największą popularnością cieszyły się one wśród biedoty. A wszystko dlatego, że gdy tradycyjna mąka pszenna zaczęła się wyczerpywać (a pieczenie chleba na zakwasie nie było możliwe), placki nadal można było wytwarzać, bazując na innych, tańszych mąkach zbożowych. Po raz pierwszy słowo „Piada“ pojawia się w drugiej połowie XIV wieku, w dokumencie autorstwa francuskiego kardynała Anglico de Grimoard.

Traktowanie piadiny, jako jedzenia niższych klas społecznych trwało przez wieki. Uważano je również za tradycyjne jedzenie włoskich gospodyń północy Włoch (region Emilia-Romania). Sytuacja zmieniła się całkowicie po II Wojnie Światowej, gdy do wybrzeży Adriatyku zaczęli przybywać turyści. Okazało się, że piadina stała się ich ukochanym przysmakiem, który spopularyzował się tak bardzo, że zaczęto otwierać specjalne lokale gastronomiczne, maleńkie kioski nazywane „Chioschi“, w których serwowano (i serwuje się nadal) wyłącznie pszenne placki z dodatkami.

Piadina

Lokale, specjalizujące się w podawaniu piadiny na wynos funkcjonują także dzisiaj. Wybierając się do północnych Włoch, na pewno natkniecie się na nie w wielu miejscach – wyglądają, jak kioski z lodami. A wszystko dlatego, że piadina to jedzenie szybkie w przygotowaniu, smaczne i idealne do tego, by wziąć je do ręki i zjeść w drodze.

Co to znaczy, że piadinę zarejestrowana jako IGP

To chronione oznaczenie geograficzne (Indicazione geografica protetta), które promuje i chroni oryginalność produktu – jego cechy, sposób i miejsce wytwarzania oraz poświadczoną jakość. IGP jest certyfikatem przyznawanym w Unii Europejskiej. Nadanie go piadinie w 2014 roku oznacza, że oryginalny produkt pochodzi z miast: Rimini, Rawenny, Forlì, Ceseny i Bolonii (aż do rzeki Sillaro).

Alimenta Produzioni – producent naszej piady

Alimenta Produzioni to firma z Romanii, założona przez Romagnoli z ambicjami krajowymi i międzynarodowymi.

Alimenta ugruntowała swoją pozycję lidera rynku w segmencie IGP Piadine. Poszukiwanie nowych smaków kieruje ewolucją firmy, której celem jest oferowanie produktów odpowiadających gustom i potrzebom konsumenta. Oto jak się przedstawiają:

Alimenta Produzioni narodziła się w sercu Romanii, gdzie powietrze, którym oddychasz, niesie ze sobą autentyczność długiej, prawdziwej i niepowtarzalnej tradycji romańskiej. Tradycyjna receptura składa się z prostych rzeczy ale my mamy także zamiłowanie do innowacji: „specjalna” alchemia, która prowadzi nas do ciągłego doskonalenia produktów i usług.

Kiedy piadina smakuje najlepiej?

Ponieważ uważa się ją za street food, może kojarzyć się z lekką przekąską, idealną na lunch. Jednak oryginalna włoska piadina to pełnoprawne, pyszne danie, które może stać się zarówno sycącym śniadaniem, jak i obiadem. Wszystko zależy od wybranych dodatków. We Włoszech najczęściej do placków dodaje się ser mozarella, wędliny: salami, prosciutto crudo lub mortadella, mięso mielone oraz rukolę.

Klasyczny przepis na piadina romagnola

Jak to w przypadku włoskich specjałów bywa, składników jest niewiele: to mąka pszenna (w typie `00` lub 550), woda, sól, tłuszcz i soda oczyszczona. Warto wiedzieć, że zastosowanie oliwy z oliwek w cieście sprawia, że piadina jest bardziej sztywna i krucha, a użycie smalcu sprawia, że jest bardziej elastyczna. Ciasto należy wyrobić, aż stanie się sprężyste, a następnie schować do lodówki na pół godziny. Później podzielić na kulki, rozwałkować i prażyć na patelni z grubym dnem.

Pomysł na smaczny, szybki i zdrowy posiłek: piadina

Ręczne przygotowywanie piadiny nie jest bardzo czasochłonne, ale jednak wymaga trochę zachodu. Dlatego świetnym pomysłem jest zakup gotowych placków, wytwarzanych według tradycyjnej receptury. Znajdziecie je także w naszym sklepie :

– prosto od włoskiego producenta Alimenta, wywodzącego się z regionu Emilia-Romania. Marka od początków swojego istnienia hołduje wysokiej jakości, tradycji, ale też innowacyjnym rozwiązaniom, które pozwalają się rozwijać i iść z duchem czasu.

Kupując gotowe placki od sprawdzonego producenta, możecie w kilka chwil przygotować sycący, smaczny i nietuzinkowy posiłek, który zjecie w domu, lub zabierzecie ze sobą do pracy, szkoły lub na wycieczkę.

Zespół Maveat
Zespół Maveat
Artykuły: 52