Oryginalne włoskie makarony

Makaron to flagowy produkt Włoch. Ten kraj chyba każdemu z nas kojarzy się z przepysznym makaronem, a Włosi to dla nas „makaroniarze”. Dowiedz się czym się różni oryginalny włoski makaron rzemieślniczy od tego przemysłowego i poznaj różne rodzaje makaronów również dla indywidualnych potrzeb.

Włoski makaron i jego pradawne początki

We Włoszech makaron jada się praktycznie każdego dnia, a jego rodzajów jest ponad 300! Mało tego, dziś makaron jest prawdopodobnie najbardziej lubianym i znanym produktem żywieniowym na świecie. Jego historia sięga początków cywilizacji, rozpoczynając się już w czasach, gdy człowiek porzucił koczowniczy tryb życia, zaczął zajmować się rolnictwem i uprawiać pszenicę. Wtedy właśnie dokonał odkrycia, że zmiażdżone zboże po zmieszaniu z wodą można formować na cieniutkie płaty ciasta i gotować na rozgrzanych kamieniach.

Oryginalny makaron włoski jajeczny – jak się go robi?

Na początku należy podkreślić wyjątkowość włoskiego makaronu. We Włoszech jest on przygotowywany z zupełnie innej mąki niż nasza. Klimat w tym kraju jest odmienny niż w Polsce, temperatury są dużo wyższe i wilgotność jest mniejsza, w związku z tym zboża również są innej jakości. Ponadto Włosi mają aż 10 mąk typu 0, z których robi się makaron. Naszym najbliższym polskim odpowiednikiem tej mąki jest mąka pszenna typ 500. Włoskie gospodynie domowe jeszcze dzisiaj (zazwyczaj w niedzielę) samodzielnie przygotowują makaron na obiad. Im bardziej wystawny, tym więcej ma składników. Różne formy włoskiej pasty idealne są do jajecznej odmiany, tej cięższej i sycącej. Najbardziej popularne są: lasagne, pappardelle, tagliatelle, reginette, farfalle i maltagliatti.

Oryginalny makaron włoski jajeczny

Przygotowując domowy makaron należy na każde 100 g mąki wbić 1 jajko – to jest baza. Z takich proporcji wychodzi idealne ciasto makaronowe. Zależnie od regionu do ciasta dodaje się jeszcze szczyptę soli bądź nie, ta kwestia jest zależna od regionu. Po przygotowaniu ciasto powinno leżakować przynajmniej 30 minut – to czas, kiedy gluten w cieście „pracuje” sprawiając, że staje się ono bardziej sprężyste. Po przygotowaniu makaronu, należy bardzo obficie obtoczyć go w mące i rozwiesić na suszarce by trochę wysechł.  Do ciasta można dodać także naturalne barwniki: czarny makaron przygotujemy z dodatkiem atramentu z mątwy, zielony ze szpinakiem, czerwony z sosem pomidorowym, a żółty – z dynią.

Jak wybrać włoski makaron i z czym go podać?

Mnogość rodzajów i kształtów wcale nie ułatwia wyboru odpowiedniego włoskiego makaronu. Natomiast decyzja z czym go podać powinna wynikać z cech danego makaronu, takich jak: wielkość, powierzchnia i przyczepność. Makarony o karbowanej powierzchni pochłaniają dużo więcej sosu niż te gładkie, dlatego perfekcyjnie łączą się z gęstymi sosami. Drobniejsze świetnie komponują się z lekkimi sosami o gładkiej konsystencji. Te o kształtach wyraźnie zaznaczających się wgłębieniami są idealne do faszerowania. Innym wyróżnikiem poza kształtem i wielkością makaronu może być również jego kolor, a więc kwestia tego jakie dodatki zostały wykorzystane do jego zabarwienia, a także rodzaj wykorzystanej w produkcji mąki. Najbardziej znane formy włoskich makaronów to: spaghetti, penne, fusilli i rigatoni.

Włoski makaron kolorowy

Obecnie na rynku mamy bogaty wybór kolorowych wersji i warto zaserwować takie cudo na szczególnym obiedzie. Efekt gwarantowany! Można wybierać w tęczowych formach lub jednokolorowych tonacjach. Dobre produkty nie używają żadnych chemikaliów a do kolorowania makaronu, używa się głównie suszonych warzyw: kurkumy, szpinaku i papryki albo soku z buraków i naturalnych aromatów. Dla przykładu warto przedstawić kilka różnych form w kolorowych opcjach:

Farfalla po włosku oznacza motyl i swoim kształtem przypomina motyle skrzydła. W Polsce nazywany jest makaronem kokardki. Świetnie sprawdza się w lekkich warzywnych sosach i z dodatkiem łososia. Farfalle to jeden z najstarszych włoskich makaronów!

 • Makaron farfalle - kokardki

  Makaron farfalle – kokardki

  10,00 
  Oceniono 0 na 5

Ruote to włoski makaron w kształcie kółek. Doskonale łączy się z prostymi sosami pomidorowym czy warzywnym. Makaronowe kółka są również świetnym dodatkiem do sałatek.

 • Makaron ruote

  Makaron ruote 250 g

  14,60 
  Oceniono 0 na 5

Zucchette to kolorowy makaron z pszenicy durum z dodatkiem naturalnych barwników w kształcie małych dyni. Niepowtarzalny smak i piękne kolorowe kształty.

 • Makaron zucchette

  Makaron zucchette 250 g

  17,70 
  Oceniono 0 na 5
 • Makaron tagliatelle z borowikami

  Makaron tagliatelle z borowikami 250 g

  22,30 
  Oceniono 0 na 5

Linguine czyli spłaszczone spaghetti z pszenicy durum w 3 intensywnych kolorach to świetne propozycje smakowe, które wprost idealnie komponują się z gęstymi sosami:

  • czarane z dodatkiem atramentu z mątwy,

  • żółte z cytryną

  • błękitne z algą spiruliną
 

 • Linguine z algą spiruliną

  Linguine z algą spiruliną 250 g

  17,70 
  Oceniono 0 na 5
 • Makaron linguine czarne 250 g

  17,70 
  Oceniono 0 na 5
 • Linguine z cytryna

  Linguine z cytryną 250 g

  17,70 
  Oceniono 0 na 5

Makaron włoski bezglutenowy i nie tylko

W dzisiejszych czasach oczywistością jest fakt, że konsumenci mają szeroką gamę produktów, również w przypadku ograniczeń dietetycznych, czy to wynikających z alergii, czy też ze świadomego wyboru podyktowanego troską o poprawne i zdrowe odżywianie. Dla tych, którzy muszą przestrzegać bardziej restrykcyjnej diety mamy klasyczne spaghetti bez glutenu, ponieważ wytwarzane jest z mąki kukurydzianej, ryżu i komosy ryżowej, przeznaczone dla wszystkich nietolerujących gluten.

 • Brak produktu

  Makaron bezglutenowy spaghetti

  12,30 
  Oceniono 0 na 5

A dla osób, które wybierają węglowodany z dużą ilością błonnika idealny jest makaron pełnoziarnisty, który wymaga trochę dłuższego gotowania, ale w pełni odda aromaty apulijskich pól:

 • Makaron pełnoziarnisty maccheroni pugliesi

  Makaron pełnoziarnisty maccheroni pugliesi 400 g

  18,80 
  Oceniono 0 na 5
 • Makaron pelnoziarnisty penne rigate

  Makaron pełnoziarnisty penne rigate 400 g

  18,80 
  Oceniono 0 na 5

Wszystkie rodzaje makaronów najlepszej jakości można znaleźć w sklepie https://maveat.pl/

Różnice w produkcji makaronów przemysłowych i rzemieślniczych

Włosi to światowi liderzy zarówno pod względem produkcji makaronu, jak i jego konsumpcji. Na rynku włoskim dostępnych jest ponad 300 kształtów makaronu, a każdy region Włoch posiada własną ulubioną formę i kultową recepturę produkcji makaronu. Rzemieślniczy system wytwarzania już dawno temu uległ modernizacji ze względu na ogromne zapotrzebowanie na ten produkt. Chociaż sam proces produkcyjny bardzo się zmienił na przestrzeni lat, to produkt pozostał tą samą prostą mieszanką pszenicy durum i wody.

Należy dodać, że wiele drobnych producentów świadomie decyduje się nie rozrastać, aby utrzymać rzemieślniczy styl produkcji, który odróżnia się od produkcji na wielką skalę kilkoma ważnymi cechami:

·       Tylko włoska pszenica durum

·       Matryce do obróbki makaronu wykonane tylko z brązu

·       Temperatura suszenia 37° / 38 ° C

·       Czas suszenia od 18 do 80 h

Produkt rzemieślniczy jest bardzo delikatny i porowaty a w gotowaniu nawet podwaja swoją objętość.

We Włoszech do przygotowania świeżego makaronu dodaje się mąki z pszenicy miękkiej typu 0, ale do produkcji suchego makaronu stosuje się już jedynie semolinę z pszenicy durum. Pszenica durum i pszenica miękka to dwa rodzaj najbardziej rozpowszechnionych zbóż na świecie. Oba uprawiane są we Włoszech, a różnice między nimi są bardzo istotne. We Włoszech do produkcji suchego makaronu można stosować tylko semolinę z pszenicy durum, a to dlatego że semolina z twardej pszenicy zawiera gluten, który pozwala ugotować suchy makaron al dente.

Każdego roku produkuje się we Włoszech około 3,3 miliona ton makaronu. Pomijając niewielkie firmy, we Włoszech istnieje ponad 139 fabryk produkujących różne typy makaronu. Do regionów, w których występuje największa produkcja zalicza się Kampania, Emilia Romania, Liguria, Toskania i Lombardia.

Światowy Dzień Makaronu – 25 października

Makaron

Makaron to pyszna podstawa wielu dań, która od wielu lat niezmiennie cieszy się popularnością i zawsze smakuje wybornie dzieciom i dorosłym. Ma mnóstwo zalet – jest wartościowy i stanowi idealną bazę do przygotowania kreatywnych, a przy tym bardzo prostych dań. Jego przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, natomiast pomysłów na makaronowe kompozycje różnych dań są tysiące. Sprawdzi się zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z gotowaniem, jak i dla wprawionych kucharzy. Już wkrótce, bo 25 października obchodzony jest Światowy Dzień Makaronu. Ten dzień obchodzony jest już od 22 lat, a został ustanowiony przez 40 producentów z całego świata. Chcieli oni pokazać, że makaron to bardzo istotny składnik naszego codziennego jedzenia i propagować przybliżyć włoską tradycję kulinarną. Trudno chyba znaleźć lepszą okazję do cieszenia się ulubionym daniem z makaronu niż jego własne święto.

Zespół Maveat
Zespół Maveat
Artykuły: 53