Festa del Tricolore: jak obchodzimy Narodowy Dzień włoskiej Flagi we Włoszech.

Festa del Tricolore , oficjalny Dzień Flagi Narodowej lub Dzień Trzech Kolorów – to włoskie święto narodowe, ustanowione dla upamiętnienia narodzin flagi Włoch.Jest obchodzony co roku 7 stycznia, podczas oficjalnych obchodów, które odbywają się w Reggio Emilia, mieście, w którym po raz pierwszy zatwierdzono przyjęcie trzech kolorów narodowych przez suwerenne państwo włoskie, Republikę Cispadana. Podobnie jak w inne uroczyste daty, w dniu Festa del Tricolore włoska flaga musi być wywieszona we wszystkich włoskich urzędach publicznych i instytucjonalnych.


Dzień został ustanowiony ustawą nr. 671 z dnia 31 grudnia 1996r. z zamiarem uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin flagi włoskiej w Reggio Emilia, co oficjalnie miało miejsce 7 stycznia 1797r. wraz z oficjalnym przyjęciem trzech kolorów narodowych przez Republikę Cispadana, państwo napoleońskie narodzone rok wcześniej i zależne od Pierwszej Republiki Francuskiej.


Trzy włoskie barwy narodowe pojawiły się po raz pierwszy w Genui 21 sierpnia 1789r. na włoskiej kokardzie około miesiąca po wybuchu Rewolucji Francuskiej, 11 października 1796r. po raz pierwszy użyto ich w Mediolanie na sztandarze wojskowym, ale 7 stycznia 1797r. w Reggio Emilia po raz pierwszy trzy kolory zostały oficjalnie przyjęte przez suwerenne państwo włoskie. Zasugerował przyjęcie zielono-biało-czerwonej flagi Giuseppe Compagnoni, który z tego powodu jest znany jako “Ojciec Trzech Kolorów Narodowych”.


31 grudnia 1996r. na mocy tego samego prawa, które ustanowiło święto “Festa del Tricolore”, powołano dwudziestoosobowy komitet narodowy, którego celem było zorganizowanie pierwszego uroczystego upamiętnienia narodzin flagi włoskiej. Komitet składał się z osobistości instytucjonalnych, w tym przewodniczących izb oraz obywateli, zwłaszcza ze sfery historycznej i kulturalnej. W tym czasie zaproponowano rownież aby nie świętować  datę, a nawet zmienić samą flagę, co jest hipotezą słabo przyjętą przez parlamentarzystów.  


Jeśli chodzi o ceremoniał, to w dniu Święta Trzech Kolorów, w Palazzo del Quirinale w Rzymie, dokonuje się uroczystej zmiany gwardii honorowej z rozmieszczeniem i paradą Pułku Corazzieri w galowym mundurze oraz Fanfara IV Pułku Carabinieri na koniu. Ten uroczysty obrzęd sprawowany jest tylko przy dwóch innych okazjach, podczas obchodów Święta Republiki Włoskiej (2 czerwca) oraz Święta Jedności Narodowej i Sił Zbrojnych (4 listopada).


W Reggio Emilia, na Piazza Prampolini, Festa del Tricolore obchodzone jest z wizytą jednego z najwyższych urzędników Republiki Włoskiej (Prezydenta Republiki lub Prezydenta jednej z izb), który jest świadkiem podnoszenia flagi przy akompaniamencie “Il Canto degli Italiani|” Goffredo Mameli i Michele Novaro, który oddaje honory wojskowe reprodukcji flagi Republiki Cispadana. Zaraz potem na Piazza Prampolini ląduje żołnierz z Brygady Spadochroniarzy “Folgore” trzymający w rękach trójkolorową flagę. Po uroczystości, która sprawują najwyższe urzędy państwowe, następują różne inicjatywy kulturalne, które angażują rownież szkoły z Reggio Emilia.

Zespół Maveat
Zespół Maveat
Artykuły: 53